![FOTO: DC News @Crișan Andreescu FOTO: DC News @Crișan Andreescu](https://media.dcnews.ro/image/202404/w670/cum-a-ajuns-mihai-enache--candidatul-aur-pentru-primaria-bucuresti--in-partidul-lui-george-simion--si-alte-partide-l-au-prc-e2prc-80prc-9dcurtatprc-e2prc-80prc-9d_63345800.jpg)
Mihai Enache, un om cu experiență în administrația publică și candidatul din partea AUR la Primăria Municipiului București, a vorbit în cadrul emisiunii ”Ce se întâmplă?” de la DC News TV și DCNews cum a ajuns în acest partid, deși a fost ”curtat” și de alte partide.
”Aveam un loc foarte bun, ajunsesem în ultimii ani de carieră să fiu directorul de investiții al unei direcții foarte performante din administrația publică locală, chiar la nivel național, la Sectorul 4.
Însă îmi dădeam seama că sunt lucruri pe care aș vrea să le fac altfel și să am mai multă putere să decid anumite chestii.
Din păcate nu poți face, din administrație, din zona unui funcționar public și îmi dădeam seama că dacă vreau să fac anumite lucruri altfel trebuie să avem și putere politică.
Faptul că am fost coleg cu președintele Simion în diverse organizații civice, unde dânsul a activat și pe care le-a condus în perioada de până a fondat partidul AUR a contribuit și asta la a mă regăsi împreună cu el și cu colegii noștri în această nouă formațiune politică”, a declarat Mihai Enache, candidatul AUR la fotoliul de primar general al Capitalei.
Enache: Au fost și propuneri
”Calea mea ușoară ar fi fost să mă îndrept către unul dintre partidele de guvernământ din ultimii ani, având deja o funcție în administrație, obținută prin concurs. Au fost și propuneri”, a explicat candidatul AUR la Primăria Generală a Capitalei, subliniind că propunerile au venit de la nivelul Sectorului 4, ”unde am lucrat, nu este greu de înțeles”.
Mai multe în video:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video