CSA Steaua - Universitatea Cluj. Lecție predată de 'Șepcile Roșii' în Ghencea - Rezultat în Cupa României / Vezi golurile
Universitatea Cluj a învins-o pe CSA Steaua Bucureşti cu scorul de 3-1 (2-0), joi, în Ghencea, într-un meci din Grupa B a Cupei României la fotbal.

U a marcat de două ori în prima repriză, prin Alexandru Chipciu (26) şi Filip Ilie (34), ambele goluri după assist-uri de la Dan Nistor. Ilie a reuşit dubla după pauză, din centrarea lui Bogdan Vătăjelu.

Golul de onoare al Stelei a fost înscris de atacantul moldovean Alexandru Boiciuc (ex-U Cluj), în min. 65, cu un şut de la 25 de metri. Cea mai bună jucătoare română de tenis de masă a momentului, Bernadette Szocs, legitimată la CSA Steaua, a dat lovitura de start.

Joi vor avea loc şi celelalte două meciuri din grupă, CSM Alexandria - FC CFR 1907 Cluj (Stadion Municipal - Turnu Măgurele, 18:30) şi AFC Botoşani - FC Rapid Bucureşti (Stadion Municipal - Botoşani, 21:00). CSA Steaua - AS FC Universitatea Cluj 1-3 (0-2), Stadion Steaua - Bucureşti Au marcat: Alexandru Boiciuc (65), respectiv Alexandru Chipciu (26), Filip Ilie (34, 53).

Arbitru: Vlad Baban (Iaşi); arbitri asistenţi: Mihăiţă Necula (Bucureşti), Ioan Alexandru Corb (Satu Mare); al patrulea oficial: Marius Naidin (Piteşti) Observatori: Octavian Şovre (Satu Mare) - CCA, Andrei Simion (Bucureşti) - FRF.