![CS Universitatea Craiova - FCSB, rezultat final în Bănie. Oltenii reintră în lupta pentru titlu / Video CS Universitatea Craiova - FCSB, rezultat final în Bănie. Oltenii reintră în lupta pentru titlu / Video](https://media.dcnews.ro/image/202104/w670/cs-universitatea-craiova---fcsb--rezultat-final-in-banie--oltenii-reintra-in-lupta-pentru-titlu_77220400.jpg)
CS Universitatea s-a impus prin golurile marcate de Alexandru Cicâldău (38) şi Dan Nistor (63) şi a reintrat în lupta pentru titlu. CS Universitatea, singura echipă neînvinsă din play-off, venea după o victorie pe terenul campioanei CFR Cluj (2-1). Gazdele au avut prima ocazie a partidei, prin Cicâldău (4), care a reluat peste poartă la centrarea lui Andrei Ivan.
Două minute mai târziu, Romeo Niţă (6) era blocat la poarta cealaltă de portarul Mirko Pigliacelli, la o fază în care Nicuşor Bancu l-a atins pe tânărul atacant în alunecare. Universitatea a fost periculoasă prin Alexandru Cîmpanu (12), dar şutul său a fost prins de Andrei Vlad. FCSB a ratat şi ea prin Octavian Popescu (37), care a şutat din unghi peste poartă.
Craiovenii au deschis scorul prin Alexandru Cicâldău (38), care a deviat la colţul lung centrarea lui Bogdan Vătăjelu. Universitatea a început bine repriza secundă, dar Alexandru Cicâldău (47) a şutat de la 16 metri, pe lângă poartă.
VIDEO:
Echipa antrenată de Marinos Ouzounidis a rămas în zece oameni în min. 54, când Vătăjelu a primit al doilea cartonaş galben după o intervenţie asupra lui Oct. Popescu. Universitatea a reuşit să înscrie al doilea gol în inferioritate, în min. 63, prin Dan Nistor, cu un şut de la 20 de metri, la care portarul Andrei Vlad a respins mingea în propria poartă.
FCSB a dominat jocul, dar nu a reuşit să îşi creeze ocazii în faţa unei echipe care s-a apărat compact. Octavian Popescu a fost blocat în două rânduri succesiv (68), de Marius Constantin şi Alexandru Mateiu, iar şutul lui Ovidiu Perianu (88) din afara careului a fost reţinut de portar. Pentru FCSB este al doilea eşec la rând, după 1-2 acasă cu Sepsi OSK. Universitatea a ajuns la nouă etape consecutive fără înfrângere, cinci victorii şi patru egaluri.
În sezonul regular, FCSB s-a impus cu 2-0 la Craiova, iar returul s-a încheiat nedecis, 0-0. Universitatea Craiova - FCSB 2-0 (1-0), Stadion 'Ion Oblemenco' - Craiova Au marcat: Alexandru Cicâldău (38), Dan Nistor (63). Cartonaş roşu: Bogdan Vătăjelu (U Craiova, 54). Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitru de rezervă: Marcel Bîrsan (Bucureşti) Observatori: Laszlo Sajtos (Sibiu) - CCA, Marian Bucurescu (Bucureşti) - LPF.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video