CM 2022: Senegal, Ghana, Camerun, Maroc şi Tunisia, calificate
Autor: Crişan Andreescu
Echipele Senegalului, Ghanei, Camerunului, Marocului şi Tunisiei s-au calificat, marţi, la Cupa Mondială de fotbal 2022, în urma barajelor din zona Africa.

Campioana Africii, Senegalul, s-a calificat la Mondialul din Qatar după ce a învins Egiptul la loviturile de departajare, cu 3-1. Leii din Teranga s-au impus cu 1-0, egalând situaţia la general, după ce Egiptul se impusese în tur cu 1-0. În prelungiri nu s-a întâmplat nimic, astfel că s-a ajuns la loviturile de departajare, gazdele având câştig de cauză, ca şi în finala Cupei Africii pe Naţiuni.

Pe 6 februarie, Senegalul câştiga în faţa Egiptului cu 4-2, la Yaounde. În meciul din Senegal, primii patru executanţi (printre care şi egipteanul Salah) au ratat. Apoi senegalezii au reuşit să înscrie de trei ori, iar egiptenii o singură dată.

Camerunul s-a calificat la fel de dramatic, impunându-se în deplasare în faţa Algeriei cu 2-1, după ce pierduse acasă cu 0-1. Leii neîmblânziţi au marcat golul victoriei în min. 120+4, prin Karl Toko Ekambi, atacantul lui Lyon. Camerunezii, la care Michael Ngadeu-Ngadjui (ex-FC Botoşani) şi Collins Fai (ex-Dinamo) au fost integralişti, au deschis scorul prin Eric Maxim Choupo-Moting (22), dar algerienii au egalat prin Ahmed Touba (118) şi au crezut că nu mai pot scăpa calificarea, însă a venit golul lui Ekambi la ultima fază.

Naţionala Marocului a câştigat fără drept de apel cu RD Congo, scor 4-1. Tunisia şi Mali s-au neutralizat, 0-0, dar Tunisienii vor merge la CM 2022, după victoria din tur 1-0. Două echipe îşi datorează calificarea regulii golurilor marcate în deplasare, aflată încă în vigoare în Confederaţia africană: Camerun şi Ghana, care a remizat în deplasare cu Nigeria, 1-1, după 0-0 în primul meci.

Rezultate:

Nigeria - (+) Ghana 1-1 Au marcat: William Troost-Ekong 22, respectiv Thomas Partey 10. În tur: 0-0.

(+) Senegal - Egipt 1-0 (1-0, 1-0), după prelungiri; 3-1, la loviturile de departajare A marcat: Boulaye Dia 3. Au executat în ordine loviturile de departajare: Kalidou Koulibaly 0-0 (ratare), Mohamed Salah 0-0 (ratare), Saliou Ciss 0-0 (ratare), Zizo 0-0 (ratare), Ismaila Sarr 1-0 (gol), Amr Al Sulaya 1-1 (gol), Ahmadou Bamba Dieng 2-1 (gol), Mostafa Mohamed 2-1 (ratare), Sadio Mane 3-1 (gol). În tur: 0-1.

Algeria - (+) Camerun 1-2 (0-1, 0-1), după prelungiri Au marcat: Ahmed Touba 118, respectiv Eric Maxim Choupo-Moting 22, Karl Toko Ekambi 120+4. În tur: 1-0.

(+) Maroc - RD Congo 4-1 Au marcat: Azzedine Ounahi 21, 54, Tarik Tissoudali 45+7, Achraf Hakimi 69, respectiv Ben Malango 77. În tur: 1-1.

(+) Tunisia - Mali 0-0 În tur: 1-0. Regula golurilor marcate în deplasare este încă în vigoare în Africa.

Câştigătoarele barajelor (+) s-au calificat la Cupa Mondială din Qatar, precizează Agerpres.