Ciprian Deac (CFR Cluj) a cedat nervos și a lovit cu pumnul un adversar în meciul cu FC Pafos, în play-off-ul Conference League. Rezultat la limită pentru ardeleni - Video
Autor: Andrei Itu
Foto Pexels
Foto Pexels
CFR Cluj a învins la limită echipa cipriotă FC Pafos, cu scorul de 1-0 (1-0), joi seara, pe Stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu'' din Cluj-Napoca, în primul meci din play-off-ul Conference League la fotbal.

Fotbalistul de la CFR Cluj Ciprian Deac și-a lăsat echipa mai bine de o repriză în inferioritate numerică după ce a cedat nervos și a luat cartonașul roșu înainte de pauză. După ce a fost călcat de un adversar, Deac a răbufnit și i-a aplicat o dură lovitură. Prin urmare, Ciprian Deac a fost eliminat de pe teren, în urma analizei VAR.

Video

Youtube video image

Vicecampioana României a obţinut o victorie preţioasă, prin golul marcat de Meriton Korenica (17), cu atât mai mult cu cât a jucat mai bine de o repriză în zece oameni, după eliminarea lui Deac. CFR Cluj a început bine meciul şi a deschis scorul prin kosovarul Korenica (17), cu un şut la colţ de la 20 de metri. Jocul contra unei echipe cu mulţi jucători valoroşi a devenit mai greu din finalul reprizei, după ce Ciprian Deac l-a lovit pe Correia, după ce fusese călcat de acesta anterior.

Arbitrul i-a arătat cartonaşul roşu la semnalizarea arbitrajului video VAR (40). Ciprioţii şi-au creat două ocazii notabile în finalul primei părţi, prin fundaşul Luckassen (44), care a şut peste poartă din careu, şi Tankovic (45+4), care a tras peste poartă din marginea careului.

FC Pafos a început în forță repriza secundă, dar fără succes pe tabela de marcaj

FC Pafos a început în forţă repriza secundă şi a ratat două mari ocazii. Jairo (46) a reluat cu călcâiul din 6 metri, dar Mihai Popa, la meciul său de debut la CFR, a reţinut. Anderson (48) a ratat incredibil de la 5 metri, singur cu toată poartă. O fază controversată s-a petrecut în min. 56, când Tachtsidis a fost busculat în careul advers de Goldar, dar arbitrul nu a acordat decât cartonaşe galbene pentru proteste grecului şi lui Bîrligea. Oaspeţii, care au asediat poarta lui Popa, au mai avut o ocazie bună, însă Valakari (78) a luftat din faţa porţii.

CFR s-a remarcat puţin în atac, în cea mai mare parte a timpului fiind masată în apărare. Nkololo (80) şutat peste poartă din careu, la una dintre puţinele acţiuni ofensive al echipei antrenate de Dan Petrescu. La CFR a redebutat cu acest prilej şi croatul Damjan Djokovic. Mijlocaşul Vlad Dragomir a fost integralist la FC Pafos. Manşa secundă va avea loc la Limassol, pe 29 august, de la ora 20:00. CFR Cluj - FC Pafos 1-0 (1-0)

Au evoluat echipele

CFR: 21. Mihai Popa - 19. Vasile Mogoş, 42. Matija Boben, 44. Anton Kresic, 45. Mario Camora (căpitan) - 26. Andrei Artean, 18. Kader Keita (88. Damjan Djokovic, 87), 77. Panagiotis Tachtsidis (96. Beni Nkololo, 64) - 10. Ciprian Deac, 9. Daniel Bîrligea (99. Peter Michael, 76), 17. Meriton Korenica (3. Aly Abeid, 87). Antrenor: Dan Petrescu. Rezerve neutilizate: 89. Otto Hindrich - 4. Leo Bolgado, 5. Danijel Graovac, 7. Mohammed Kamara, 11. Adrian Păun, 13. Simao Rocha, 82. Alin Fica, 98. Louis Munteanu.

FC Pafos: 1. Ivica Ivusic - 77. Joao Correia (9. Leonardo Vieira, 80), 23. Derrick Luckassen, 5. David Goldar, 2. Kostas Pileas (26. Ivan Sunjic, 62) - 30. Vlad Dragomir, 25. Moustapha Name (24. Onni Valakari, 46) - 22. Muamer Tankovic, 88. Pepe (33. Anderson, 46), 7. Bruno (11. Jaja, 62) - 10. Jairo (căpitan). Antrenor: Juan Carlos Carcedo. Rezerve neutilizate: 83. Panagiotis Theodoulou, 93. Neofytos Michael - 34. Diogo Dalligna, 45. Rafael Pontelo, 70. Marios Ilia.

Arbitru: Novak Simovic; arbitri asistenţi: Nikola Djorovic, Milos Simovic; al patrulea oficial: Stanko Ostracanin (toţi din Serbia) Arbitru video: Momcilo Markovic; arbitru asistent video: Aleksandar Zivkovic (ambii din Serbia) Observator UEFA pentru arbitri: Christopher Lautier (Malta); Delegat UEFA: Konul Mehtieva (Azerbaidjan) Cartonaşe galbene: Pepe (34), Boben (45+1), Tachtsidis (59), Bîrligea (59), Jairo (88), Goldar (90+1), Luckassen (90+2), Popa (90+3), Camora (90+5). Cartonaş roşu: Deac (40), conform Agerpres.