"Evoluția pe care România a cunoscut-o în ultimii ani, cu toate imperfecțiunile ei, nu ar fi fost posibilă fără sacrificiul eroilor martiri din decembrie 89, fără curajul și mai ales fără încrederea că sacrificiul lor va putea fi valorificat de societatea românească în viitor. Este o lecție de viață pe care ne-au servit-o eroii martiri din decembrie 89 și este important acum cum onorăm acest sacrificiu, prin modul în care ne asumăm prezentul și viitorul, prin deciziile pe care le luăm astăzi", afirmă prim-ministrul.
El reamintește că, pentru români, zilele din preajma Crăciunului semnifică libertate și democrație, mai exact recâștigarea acestora.
"Și asta datorită sacrificiilor eroilor martiri care au căzut în decembrie 1989. Lor le datorăm schimbarea pentru totdeauna a istoriei României și evoluția pe care țara a cunoscut-o în ultimii ani. Tot lor le datorăm și debarasarea pentru totdeauna de comunism, cu toate metehnele care au viciat profund societatea românească, vicii pe care, din păcate, încă le mai găsim și mai avem de luptat pentru a le elimina din societate", adaugă Dacian Cioloș.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video