![foto: Freepik foto: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/visa-sua_70476800.jpg)
Premierul Marcel Ciolacu a fost prezent în platoul Antena 3 CNN unde a venit cu două vești bune, mult așteptate de toți românii. Acesta spune că, până la sfârșitul anului, intrăm și în Schengen terestru, iar din toamnă nu am mai avea nevoie de Visa Waiver pentru SUA.
"Sunt convins că anul acesta vom intra în Spațiul Schengen și terestru. Ați văzut că am avut discuții și cu cancelarul, și cu Ungaria, cu toată lumea... De 13 ani vorbim de Schengen. Eu am reușit cu Guvernul României să intrăm parțial. Cu piciorul drept. Aerian și maritim. E foarte important maritim, înțelegem cu toții de ce și ce înseamnă în acest moment, strategic, portul Constanța pentru România și pentru întreaga Europă.
Vă mai dau o veste. Anul fiscal în SUA se termină în septembrie. Eu sunt ferm convins că-n octombrie, cel târziu, nu o să mai avem vize cu Statele Unite. Cu adevărat trebuie o mobilizare în continuare din partea românilor să meargă să-și reînnoiască vizele care mai au o perioadă scurtă până expiră. Fiindcă și Polonia a reușit acest lucru. Trebuie să înțelegem că acum e un moment istoric în care trebuie să ne implicăm" a spus Marcel Ciolacu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video