Cine este cel mai tânăr fotbalist titular în sferturile Champions League. A jucat în meciul PSG - Barcelona / Foto
Fotografie creată de Dom Le Roy, de la Pexels
Lamine Yamal, în vârstă de doar 16 ani, a fost titular în meciul dintre PSG și Barcelona, scor final 2-3, din manșa tur a sferturilor Ligii Campionilor.

Se pare că atacantul de bandă dreapta a devenit titular incontestabil la  FC Barcelona. Mai mult, antrenorul Xavi Xavi l-a mutat în stânga pe Raphinh, în partida de pe Parc des Princes, astfel încât Yamal să joace unde se simte cel mai bine.

Conform statisticienilor de la Opta, Lamine Yamal, cu vârsta exactă de 16 ani și 272 de zile, a devenit cel mai tânăr fotbalist care este inclus în primul 11 al unei partide din sferturile Champions League.

De asemenea, nu este primul record al lui Yamal în ediția actuală de Liga Campionilor. În toamnă, la partida disputată contra lui FC Porto, scor 2-0, atacantul a devenit atunci cel mai tânăr titular din istoria Ligii Campionilor, indiferent de faza competiției (16 ani și 83 de zile). Apoi, cu Napoli, a devenit și cel mai tânăr titular din optimile competiției.