Cicliștii români, campioni in Ungaria
Weekend reusit pentru Tusnad Cycling Team, singura echipa continentala din Romania.

Gruparea harghiteana a participat cu succes la Bonyhad, concurs ce da in mod traditional startul sezonului ciclist din tara vecina.

Transferat in acest sezon la TCT, Emil Dima a confirmat forma buna in care se afla (castigator recent si in Turul Alexandru cel Mare) si s-a impus la categoria Under 23. El a fost secondat de colegul Andrei Barbu. La categoria Elite, campionul paralimpic Eduard Novak a terminat pe locul 4 dupa o evadare spectaculoasa de 80 kilometri.

Strategia noastra este sa investim in tineri si cel mai mult ma bucura astfel rezultatele juniorilor. Baiatul meu cel mare (Edvard) a terminat pe locul 3 la contratimp si pe locul 4 la sosea la categoria U13, in timp ce Szekeres Árpád a urcat pe podium la aceeasi categorie in proba de sosea. Este o dovada ca suntem pe drumul cel bun - a declarat Eduard Carol Novak, presedintele Federatiei Romane de Ciclism.