Chelsea şi Southampton, calificate în sferturile de finală ale Cupei Angliei - Vezi golurile
Chelsea Londra s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Angliei la fotbal, învingând la limită în deplasare, cu scorul de 1-0, formaţia de ligă secundă Barnsley.

Londonezii au marcat golul victoriei în repriza secundă, prin atacantul Tammy Abraham (64). Chelsea rămâne astfel neînvinsă de la sosirea pe banca tehnică a germanului Thomas Tuchel, fostul antrenor al lui Paris Saint-Germain.

În celălalt meci din FA Cup programat joi, Southampton s-a impus cu 2-0 pe terenul lui Wolverhampton, graţie reuşitelor lui Danny Ings (49) şi Stuart Armstrong (90).

'Sfinţii' au pus capăt cu această ocazie unei serii de patru înfrângeri consecutive în toate competiţiile, inclusiv un ruşinos 0-9 cu Manchester United în campionat.

Rezultate: Marţi Burnley - (+) Bournemouth (D2) 0-2 (+) Manchester United - West Ham 1-0 după prelungiri Miercuri Swansea City (D2) - (+) Manchester City 1-3 (+) Leicester City - Brighton 1-0 (+) Sheffield United - Bristol City (D2) 1-0 (+) Everton - Tottenham Hotspur 5-4, după prelungiri Joi Wolverhampton - (+) Southampton 0-2 Barnsley (D2) - (+) Chelsea Londra 0-1 Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală, programate în luna martie, fază a competiţiei în care vor avea loc meciurile Everton - Manchester City, Bournemouth (D2) - Southampton, Leicester City - Manchester United şi Chelsea Londra - Sheffield United, conform tragerii la sorţi care a avut loc joi seara.