CFR Cluj, Alex Ioniță. Debut perfect pentru cel mai scump transfer al ardelenilor
Autor: Darius Muresan
Debut perfect pentru Alex Ioniță, noul jucător al liderului Ligii 1, CFR Cluj.

Alexandru Ioniță și-a intrat rapid în rol la CFR Cluj, echipă care a achitat celor de la Astra 1 milion de euro în acestă pauză competițională. Mijlocașul de 23 de ani a avut nevoie de mai puțin de un sfert de oră pentru a se face remarcat la formația lui Dan Petrescu, informează Digi Sport.

CFR Cluj a câștigat la limită, scor 1-0, meciul amical disputat în compania formației Under23 a echipei germane de primă ligă Borussia Monchengladbach. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Alexandru Ioniță în minutul 56. Trimis pe teren în repriza secundă, fostul mijlocaș al Astrei a marcat chiar la meciul de debut.

Conform informaţiilor vehiculate în presa sportivă în ultima perioadă, Ioniţă a fost achiziţionat în schimbul sumei de 1 milion de euro, iar jucătorul a semnat un contract valabil până în vara anului 2022.

CFR Cluj mai are de disputat amicale cu Videoton, FC Sfântu Gheorghe (Republica Moldova) și Beijing Rehne.