Cele mai dure 10 înfrângeri din cariera lui Cristiano Ronaldo
Autor: Florin Răvdan
Sursa: Pixabay
Manchester United, cu Cristiano Ronaldo în teren, a fost umilită pe Old Trafford de Liverpool cu 5-0 în weekend. Cu toate astea, Cristiano Ronaldo nu e chiar străin de astfel de rezultate. Iată o listă cu cele mai dure 10 înfrângeri din cariera portughezului.

Liverpool a luat un avantaj de patru goluri în prima repriză, pe care l-a mărit apoi și mai mult, în minutul 50, umilind înreaga comunitate fotbalistică din jurul lui Manchester United. Talismanul lui Liverpool, Mohamed Salah, a reușit un hat-trick, iar Naby Keita și Diogo Jota au marcat celelalte două goluri. Ultima dată când Ronaldo a înfruntat Liverpool ca jucător al lui Manchester United, echipa sa a pierdut cu 4-1 în fața „cormoranilor”, pe Old Trafford.

Seara de duminică e una pe care Cristiano Ronaldo ar vrea să o uite, deoarece aceasă înfrângere este cel mai slab rezultat din cariera sa de două decenii. Doar o singură dată până acum, Cristiano Ronaldo a mai pierdut cu 5-0 în fotbalul de club, și anume în 2010, când Real Madrid, condusă de Jose Mourinho, a pierdut în fața rivalilor de la FC Barcelona.

Înfrângere cu 6 goluri primite, o singură dată

Doar în opt ocazii, o echipă de club în care a jucat Cristiano Ronaldo a încasat patru sau mai multe goluri la nivel de competiții naționale și internațional. Interesant este că singura dată când o echipă, cu Ronaldo în teren, a primit șase goluri a fost atunci când Portugalia a pierdut cu 6-2 în fața Braziliei, într-un meci amical internațional, în 2008, scrie Mediafax.

Iată și lista celor mai slabe 10 rezultate din cariera lui Cristiano Ronaldo. În aceste 10 meciuri, Ronaldo a reușit să marcheze doar în trei ocazii.

La Liga 29/11/2010 FC Barcelona - Real Madrid 5-0

La Liga 7/02/2015 Atletico Madrid - Real Madrid 4-0

La Liga 21/11/2015 Real Madrid - FC Barcelona 0-4

Premier League 24/10/2021 Manchester United – Liverpool 0-5

Premier League 14/03/2004 Manchester City - Manchester United 4-1

Premier League 29/10/2005 Middlesbrough - Manchester United, 4-1, 1 gol

Premier League 14/03/2009 Manchester United - Liverpool, 1-4, 1 gol

Champions League 24/04/2013 Borussia Dortmund - Real Madrid, 4-1, 1 gol