![Instagram - Le Castel Instagram - Le Castel](https://media.dcnews.ro/image/202108/w670/kokona-hiraki_70693200.jpg)
Printre cele mai tinere persoane medaliate cu aur la Olimpiada de la Tokyo este un concurent al probelor de skateboarding, în vârstă de doar 13 ani. Momiji Nishiya și-a făcut debutul olimpic și a câștigat aurul în urma performanței sale. Printre concurenții cu care s-a luptat pentru medalie se numără și Rune Glifberg, de 46 de ani, scrie CNN.
Miercuri, Kokona Hiraki, în vârstă de 12 ani, a devenit cea mai tânără persoană medaliată cu aur la Jocurile Olimpice în ultimii 85 de ani, în cadrul competiției de park, skateboard.
Și Sky Brown, din echipa Marii Britanii, a primit o medalie de aur, aceasta având doar 13 ani și 28 de zile, fiind cel mai tânăr sportiv medaliat la Olimpiadă al britanicilor.
Din partea Siriei, Zaza Hend a intrat în competiția de tenis de masă, fiind cel mai tânăr sportiv la disciplina sa. Zaza, de doar 12 ani, a învins-o pe Liu Jia, din Austria, în vârstă de 39 de ani. Zaza mai este și cel mai tânăr sportiv care participă la Jocurile Olimpice din 1992 și până astăzi. Atunci, Carlos Front, de 11 ani, a luat parte la competiția de canotaj și Judit Kiss, de 12 ani, la înot.
Medaliile de aur conțin doar 6 grame de aur
Medaliile de aur oferite în cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo nu sunt făcute în întregime din aur. Se pare că o singură medalie este compusă din argint - 550 de grame și alte 6 grame de aur. La prețul actual al metalelor prețioase, o medalie ar costa în jur de 820 de dolari, scrie Unilad.
Prețul metalelor prețioase a crescut față de acum trei ani, când o medalie costa în jur de 555 de dolari. Așadar, prețul unei medalii pentru locul 1 s-a majorat cu 265 de dolari.
Aur pentru România
Până acum România a adus aurul acasă pentru disciplina canotaj în proba feminină de dublu vâsle, prin Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, care s-au impus detaşat în Finala A de la Sea Forest Waterway. Bodnar şi Radiş, vicecampioane mondiale (2019, Linz), au condus cursa de la un capăt la altul, câştigând cu timpul de 6 min 41 sec 03/100, stabilind şi cel mai bun timp olimpic. Precedenta performanţă aparţinea Marii Britanii (6:44.33) şi fusese stabilită în 2012, la Londra.
Cele două românce, la prima lor participare olimpică, sunt duble campioane europene în această probă (Poznan 2020, Varese 2021). Medaliile de argint au fost câştigate de Noua Zeelandă (Brooke Donoghue, Hannah Osborne), în 6 min 44 sec 82/100, iar bronzul a revenit olandezelor Roos de Jong şi Lisa Scheenaard, cronometrate în 6 min 45 sec 73/100.
Bodnar şi Radiş (portdrapelul României la ceremonia de deschidere de la Tokyo) au adus a 20-a medalie de aur a canotajului românesc la Jocurile Olimpice. România a mai cucerit la JO alte 19 medalii, 10 de argint şi 9 de bronz. Iniţial finala era programată marţi, dar cursele au fost amânate cu o zi din cauza condiţiile potrivnice.
La dublu vâsle masculin, Ioan Prundeanu şi Marian Enache s-au clasat pe locul al treilea în Finala B (6:16.86), încheind pe locul nouă în clasamentul general. Pe nouă au încheiat şi fetele de la patru rame, Mădălina Hegheş, Elena Logofătu, Cristina Popescu, potrivit Agerpres.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video