![Cei mai buni biscuiți pentru Crăciun, făcuți din câteva ingrediente. Copiii îi vor adora. Sursa - pixabay.com Cei mai buni biscuiți pentru Crăciun, făcuți din câteva ingrediente. Copiii îi vor adora. Sursa - pixabay.com](https://media.dcnews.ro/image/202212/w670/cei-mai-buni-biscuiti-pentru-craciun--facuti-din-cateva-ingrediente--copiii-ii-vor-adora_77969000.jpg)
Acești biscuiți irezistibili nu trebuie să lipsească de pe masa de Crăciun. Puțini știu că acești biscuiți au o istorie lungă. Odată cu apariția creștinismului a apărut tradiția pregătirii pâinii dulci de Crăciun. Aceasta, însă, era disponibilă doar pentru familiile bogate. Familiile sărace, în schimb, coceau pâinici mici și uscate. Aceste pâinici au devenit primele prăjituri de Crăciun din istorie.
Astăzi și noi putem încerca să pregătim multe variante de biscuiți de Crăciun, inclusiv biscuiți glazurați cu ciocolată. Rețeta este foarte ușoară și putem da biscuiților forma pe care o dorim.
Mâncare neobișnuită din ardei gras, cu care vei înlocui salatele și gustările
Ne vom putea bucura imediat de biscuiți proaspeți copți, pe care îi putem oferi prietenilor de Crăciun.
Pentru a pregăti biscuiții de Crăciun vom avea nevoie de:
250 grame de făină,
2 ouă;
120 grame de zahăr;
120 grame de unt;
1 linguriță praf de copt.
Pentru a face glazura vom avea nevoie de:
200 grame de ciocolată neagră neagră;
50 grame de unt.
Pentru decor:
zahăr granulat după gust.
Modul de preparare
Pentru început, unul se scoate din frigider pentru a se înmuia. Amestecăm, apoi, 120 de grame de unt cu ouăle, zahărul, făina și praful de copt. Frământăm un aluat omogen și ferm. Aluatul se acoperă cu folie de plastic și se da la frigider pentru 30 de minute.
Prăjitură moale cu portocale: desertul parfumat de sărbători care va cuceri pe toată lumea
După cele 30 de minute, scoate, aluatul și îl întindem cu un sucitor. Apoi formăm biscuiții cu formele pe care le avem în bucătărie. Transferăm, la final, biscuiții formați într-o tavă tapetată cu hârtie de copt. Biscuiții se coc la 180 °C timp de 15 minute. Scoatem apoi tava din cuptor și lăsăm biscuiții să se răcească.
Pentru glazură topim ciocolata la foc la bain-marie împreună cu untul. Când cele două ingrediente s-au topit, stingem focul și înmuiem jumătate din fiecare biscuit în ciocolata topită. Așezăm apoi biscuiții pe o alta tava acoperită cu folie de aluminiu.
Mâncare neobișnuită din ardei gras, cu care vei înlocui salatele și gustările
Chiar înainte ca glazura să devină solidă, putem decora biscuiții cu zahăr granulat. Iată, deci, biscuiții cu glazură de ciocolată sunt gata să aducă magia Crăciunului în casă!
Cu siguranță, se poate întâmplă să dorim să pregătim biscuiți pentru Crăciun dar nu avem formele tipice. În acest caz, putem folosi un pahar pentru a da biscuiților o formă rotundă, care va aminti de globurile de Crăciun.
Pentru stele și copaci este suficient să folosim vârful unui cuțit pentru a grava pe aluat contururile pe care apoi le vom desprinde. Sau putem desena diferite forme pe un carton, pe care le vom decupa și folosi pentru a forma biscuiții pentru Crăciun.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video