Caroline Garcia, eliminată de Chloe Paquet de la Jurmala (WTA)
Autor: Sebastian Florea

Jucătoarea franceză de tenis Chloe Paquet, numărul 156 mondial, a învins-o neaşteptat pe compatrioata sa Caroline Garcia (22 WTA), a doua favorită, cu 4-6, 6-4, 6-3, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA de la Jurmala (Letonia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari.

Chloe Paquet, în vârstă de 25 de ani, a atins astfel pentru a doua oară un sfert de finală în circuitul WTA, după ce primul l-a jucat la Strasbourg, în mai, fiind învinsă chiar de Caroline Garcia.

În Letonia, Garcia a condus cu 6-4 şi 4-2, dar Paquet a avut o revenire formidabilă, încheind victorioasă meciul după o oră şi 57 de minute.

Paquet va juca în sferturi contra unei adversare venite din calificări, poloneza Katarzyna Kawa.

Rezultatele de miercuri:
turul I
Anastasia Potapova (Rusia/N.6) - Barbara Haas (Austria) 6-2, 6-3
turul II (optimi)
Anastasija Sevastova (Letonia/N.1) - Dalila Jakupovic (Slovenia) 6-7 (3/7), 6-2, 6-4
Patricia Ţig (România) - Anghelina Kalinina (Ucraina) 6-4, 6-4
Chloe Paquet (Franţa) - Caroline Garcia (Franţa/N.2) 4-6, 6-4, 6-3
Katarzyna Kawa (Polonia) - Jana Fett (Croaţia) 6-2, 6-3