![Sursă foto: Freepik - https://www.freepik.com/, @frimufilms Sursă foto: Freepik - https://www.freepik.com/, @frimufilms](https://media.dcnews.ro/image/202401/w670/bucuresti-apus_64011600.jpg)
În urmă cu aproximativ 10 ani, ar fi trebuit finalizat proiectul conform căruia Bucureștiul nu ar mai fi trebuit să aibă fire de electricitate pe stâlpi. Primarul general în funcție, Nicușor Dan, apreciază, în interviul DCNews, că ”au lucrat bine”, dar termenul limită dat de primar este 2030.
„Au lucrat bine în anii ăștia. Ei au început prin 2008, ia din 2008 până-n 2020 au făcut 1200 de kilometri. Și noi, cu ei, din 2020 până acum, am făcut 1000 de kilometri și suntem cam la jumătate în București. Ei sunt o companie privată. Dacă mergem în ritmul ăsta, cam în 2030 nu o să mai avem cabluri pe stâlpi” a declarat Nicușor Dan, în interviul acordat DCNews.
Este vorba despre programul derulat de Netcity pentru a trece prin pământ cablurile tuturor operatorilor, care, se pare că ar urma să plătească chirie pentru asta. Contractul, încheiat în 2008, este valabil până-n 2049. Dacă firele de iluminat trebuie dezafectate de Compania Municipală, cele ale operatorilor intră în responsabilitatea acestora.
Dacă promisiunea primarului general se va adeveri, abia în 2030, vom avea ”cer liber fără cabluri aeriene”.
Vezi mai mult în video:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video