Campioana Rapid Bucureşti, eliminată din Cupa României la handbal de CSM Bucureşti
Autor: Florin Răvdan
Fotografie de la szekelyszilard, Pixabay
CSM Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei România, după victoria în faţa campioanei Rapid.

CSM Bucureşti a învins-o clar pe CS Rapid Bucureşti, cu scorul de 31-24 (13-14), luni, în Sala Polivalentă din Capitală, în capul de afiş al optimilor de finală ale Cupei României la handbal feminin.

Rapid, campioana en titre, a început foarte bine şi a condus cu 8-4 (min. 16), a avut apoi avantaj de şase goluri, 13-7 (22), dar la pauză avansul echipei antrenate de Carlos Viver a fost de un singur gol, 14-13.

Repriza secundă a aparţinut în întregime tigroaicelor, care au întors scorul de la 13-15 (31) la 21-15 (44), cu opt goluri consecutive. Rapid a reuşit să echilibreze disputa, dar nu s-a apropiat pe tabelă.

Elizabeth Omoregie şi Emilie Hegh Arntzen au marcat câte 8 goluri pentru CSMB, deţinătoarea trofeului, Cristina Neagu 6, Siraba Dembele Pavlovic 4, Alexandra Dindiligan 2, Crina Pintea 2, Malin Larsen Aune 1.

Pentru Rapid au înscris Orlane Kanor 5 goluri, Eliza Buceschi 4, Lorena Ostase 3, Estevana Polman 3, Jennifer Gutierrez Bermejo 3, Albertina Kassoma 3, Alexandra Badea 2, Alicia Fernandez Fraga 1.

Miercuri va avea loc alt meci din optimile de finală, CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud - SCM Râmnicu Vâlcea (Complex Sportiv Polivalent Unirea, 17:30), iar joi se vor juca celelalte partide: CS Activ Prahova Ploieşti - CS Dacia Mioveni 2012 (Sala Olimpia - Ploieşti, 17:30), CSU Ştiinţa Bucureşti - ACS Liviu Rebreanu Turda (Sala Elite - Bucureşti, 12:30), CSM Roman - CSM Slatina (Sala Sporturilor - Roman, 11:00), CSM Corona Braşov - CSM Galaţi (Sala Dumitru Popescu-Colibaşi - Braşov, 18:00), CSM Târgu Jiu - CS Măgura Cisnădie (Sala Sporturilor - Târgu Jiu, 18:00), HC Dunărea Brăila - SCM Gloria Buzău (Sala Polivalentă Danubius - Brăila, 18:00), scrie Agerpres.