![Foto: Agerpres Foto: Agerpres](https://media.dcnews.ro/image/202403/w670/armand_64517600.jpg)
Daniel Tudorache, fostul edil în Sectorul 1 și candidat independent pentru aceeași funcție, a vorbit în cadrul emisiunii electorale ”Ce se întâmplă”, moderată de Răzvan Dumitrescu despre una dintre deciziile luate de actualul primar și pe care ar anula-o la revenirea în administrarea Sectorului 1.
”Prima, cea mai importantă, pentru că elevii, copiii noștri merită, bursele. Bursele la finalul anului 2020 erau la un nivel ridicat în Sectorul 1. Erau cele mai mari din România.
În primele luni, și asta mă doare cel mai mult, Clotilde Armand împreună cu consilierii PNL, pentru că la început de mandat ei s-au înțeles, atunci au făcut dezastru în primărie și pot să vă mai dau câteva exemple.
Atunci, eu consider că și-au bătut joc de Primăria Sectorului 1, au redus bursele, ceea ce nu este normal”, a declarat Daniel Tudorache la ”Ce se întâmplă” de la DC News Tv și DC News.
Întrebat care este motivul pentru care actuala administrație a luat această decizie, Tudorache a spus că nu știe, cât privește o posibilă economie la buget ca urmare a tăierii burselor, a ținut să sublinieze că ”ea nu își cheltuie banii. A rămas în fiecare an cu bani. Cum să le iei copiilor banii? Știți cum este? Cum zice Curtea Constituțională. Când le-ai dat un salariu, pe urmă nu mai poți să îl reduci, pentru că așa spune.
Tu le dai copiilor un salariu, acea bursă, și vii apoi și spui că e prea mult. Noi când am hotărât, în timpul mandatului meu, că atât merită copiii noștri, merită tot ce e mai bun”, a mai spus Tudorache, întărind ideea că aceasta ar fi primă măsură pe care ar anula-o: ”Este cea mai importantă”.
Mai multe în video:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video