![Budescu Budescu](https://media.dcnews.ro/image/201810/w670/budescu_nationala_blue_80488800.jpg)
Fotbalistul Constantin Budescu a devenit indisponibil pentru partidele echipei naţionale a României cu Lituania şi Serbia din Liga Naţiunilor din cauza unei accidentări la genunchiul drept, el părăsind, luni seara, cantonamentul primei reprezentative de la Mogoşoaia.
'Constantin Budescu nu va putea juca în meciurile contra Lituaniei (11 octombrie) şi Serbiei (14 octombrie) din Liga Naţiunilor. În urma investigaţiilor efectuate de către staff-ul medical al echipei naţionale de fotbal, s-a constatat faptul că acesta a suferit o reacutizare a unei leziuni a ligamentului colateral lateral al genunchiului drept, având nevoie de aproximativ 4 săptămâni pentru tratament şi recuperare', informează site-ul oficial al Federaţiei Române de Fotbal.
Selecţionerul Cosmin Contra a anunţat că nu va convoca un alt jucător în locul lui Constantin Budescu pentru cele două partide. Jucătorii primei reprezentative, care s-au antrenat, luni seara, pe terenul 2 al Centrului Naţional de Fotbal Mogoşoaia, au fost vizitaţi de fotbaliştii Vlad Chiricheş şi Mihai Pintilii. Ambii s-au accidentat în partida România - Muntenegru din luna septembrie şi nu pot face parte din lotul tricolorilor pentru restul partidelor din Liga Naţiunilor. Aceştia s-au salutat cu selecţionerul şi ceilalţi tricolori, cărora le-au transmis încurajări înaintea partidelor de joi şi duminică.
Lotul de 23 de jucători convocaţi pentru cele două meciuri este următorul:
portari - Ciprian Tătăruşanu (FC Nantes), Costel Pantilimon (Nottingham Forest), Florin Niţă (Sparta Praga);
fundaşi - Romario Benzar (FCSB), Cristian Manea (CFR Cluj), Cristian Săpunaru (Kayserispor), Alin Toşca (PAOK Salonic), Gabriel Tamaş (Hapoel Haifa), Ionuţ Nedelcearu (FC Ufa), Nicuşor Bancu (Universitatea Craiova);
mijlocaşi - Răzvan Marin (Standard Liege), Tudor Băluţă (FC Viitorul), Adrian Stoian (Crotone), Paul Anton (Krîlia Sovetov Samara), Alexandru Chipciu (Sparta Praga), Dorin Rotariu (AZ Alkmaar), Nicolae Stanciu (Sparta Praga), Alexandru Maxim (Mainz), Alexandru Mitriţă (Universitatea Craiova), Florin Tănase (FCSB);
atacanţi - Claudiu Keşeru (Ludogoreţ Razgrad), George Ţucudean (CFR Cluj), Denis Drăguţ (FC Viitorul).
Selecţionata României va pleca, marţi, spre Vilnius, acolo unde, joi, de la ora 21,45, va întâlni reprezentativa Lituaniei într-o partidă contând pentru etapa a 3-a a Ligii Naţiunilor. Duminică, 14 octombrie, de la ora 16,00, România va juca împotriva Serbiei pe Arena Naţională din Capitală, în aceeaşi competiţie.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video