![](https://media.dcnews.ro/image/201912/w670/razvan-cuc_78551000.jpeg)
"Eu nu ştiu exact ce studiu de fezabilitate au văzut autorităţile din Guvernul Orban, dar dacă le-au văzut la fel cum văd economia şi problemele de azi, într-adevăr, poate trec pe la etajul 7, dar nu printr-un imobil, ci printr-un ospiciu de nebuni în care ar trebui să stea toţi internaţi. Ştiu că în studiul de fezabilitate erau afectate câteva imobile, pe la Buşteni, dacă nu mă înşel, şi Comarnic, un număr de 70 de imobile, dar nu este cazul să revizuim un studiu de fezabilitate. Se poate modifica, pentru că înţeleg că acolo sunt nişte piloşi. În mod normal, un coridor de autostradă se rezervă şi pe acel coridor nu se pot da autorizaţii de construcţie. Mare atenţie! Asta cred că ar trebui să ştie reprezentanţii Guvernului, dacă tot îşi dau cu părerea ca fiind profesionişti. Deci acolo dacă s-a construit, s-a construit de nişte şmecheri care au făcut rost de autorizaţie de la primărie, prin diverse metode. Dar ce ne spune domnul ministru este că această autostradă nu se va mai face niciodată. Pentru că dacă revizuim studiul de fezabilitate, durează trei ani. Şi când dăm drumul la proiectare şi execuţie, dacă mai sunt şi contestaţii, începem în 2030, cu cine va fi la guvernare atunci. Acest tronson poate începe să fie construit oricând.", a declarat Răzvan Cuc în exclusivitate pentru DC NEWS.
"Bani pierduţi, românii suferă. Unde sunt asociaţiile?"
"Singura problemă, ce trebuie să înţeleagă cei care trebuie să implementeze proiectul, este că orice studiu de fezabilitate poate fi îmbunătăţit, dar nu distrus şi luat de la zero. Sunt bani pierduţi, e timp pierdut, şi românii suferă. Am văzut că au în programul de guvernare că vom avea 3000 km de autostrăzi până în 2030. În ritmul ăsta, nu vor fi nici 30 km, dacă ei fac numai studii de fezabilitate.
Eu cred că reţeta patentată de dl Orban la ministerul Transporturilor se aplică şi acum. Pentru că dl Orban îşi arogă foarte multe merite în acest minister. Vom vedea foarte multe studii de fezabilitate. Eu m-aş bucura, în schimb, să văd şi un proiect nou început de PNL, să dea drumul la o proiectare şi execuţie, pentru că până acum nu au venit cu niciun proiect nou. Toate proiectele cu care se duc pe şantiere sunt lăsate moştenire de PSD. Zero proiecte lansate şi zero şantiere deschise. Aş vrea şi eu să văd un proiect mic lansat de ei. În anii trecuţi, toţi românii voiau autostrăzi şi multe asociaţii cereau asta. Ce s-a întâmplat cu asociaţiile astea, pentru că de 8-9 luni nu văd niciun plan? Nimeni nu mai zice nimic!", a conchis Răzvan Cuc.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video