Urmărește emisiunea live
Bastianini, învingător la MotoGP în Franța
Autor: Neagoe Narcis-Florentin
Enea Bastianini a câștigat Marele Premiu al Franței, duminică, la Le Mans.

Pilotul italian Enea Bastianini a câştigat Marele Premiu al Franţei la MotoGP, a şaptea etapă a Campionatului Mondial, care a avut loc duminică pe circuitul de la Le Mans, transmite Agerpres.

Bastianini, component al echipei private Gresini Racing, care utilizează motociclete Ducati, a obţinut cu această ocazie a treia sa victorie din 2022 la clasa regină a motociclismului viteză.

Italianul a fost cronometrat în 41 min 36 sec 613/1000 la capătul celor 27 de tururi de pistă (113 km), reuşind să-l devanseze cu 2,718 sec pe australianul Jack Miller (Ducati) şi cu 4,182 sec pe spaniolul Aleix Espargaro (Aprilia).

Campionul mondial en titre a terminat pe locul patru

Campionul mondial en titre, francezul Fabio Quartararo (Yamaha) a ocupat poziţia a patra, la 4,288 sec de învingător.

Italianul Fancesco Bagnaia (Ducati), care a luat startul din pole position, a abandonat în urma unei căzături, cu câteva tururi înainte de final.

Fabio Quartararo a rămas în fotoliul de lider al clasamentului general din MotoGP în urma cursei din Hexagon, cu un avans de doar patru puncte faţă de Aleix Espargaro, ocupantul locului secund. Enea Bastianini se află pe poziţia a treia, la opt puncte de francez.

La clasa Moto2, victoria în Marele Premiu al Franţei a revenit spaniolului Augusto Fernandez (Kalex), în timp ce cursa de la categoria Moto3 s-a încheiat cu victoria unui alt iberic, Jaume Masia (KTM).

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză se va desfăşura pe 29 mai, în Italia, pe circuitul de la Mugello.