![Foto cu caracter ilustrativ: Unsplash Foto cu caracter ilustrativ: Unsplash](https://media.dcnews.ro/image/202301/w670/ioan-jelev-barajul-portile-de-fier-budapesta_73670700.jpg)
Ioan Jelev, ministru adjunct al Mediului între 16 ianuarie și iulie 1990, a fost invitat la DC News, unde a vorbit despre proiecția inițială a barajului de la Porțile de Fier I.
„De exemplu, când eram student, profesorul de construcții hidrotehnice, Alexandru Diacon, care a fost responsabil de proiectele de la Bicaz și Porțile de Fier I, spunea că, teoretic, la Porțile de Fier I se putea face un baraj de vreo sută de metri înălțime, dar remuul (n.r. variaţia treptată a înălţimii apei unui râu sau a unui canal produsă în zonele în care mişcarea uniformă a curentului este împiedicată) se ducea până la Budapesta. Configurația și relieful permitea acolo un baraj foarte înalt.
Atunci el s-a limitat, tocmai din motive de a nu trece de granițele țări, și s-a luat ca efectul să nu treacă pe teritoriul Iugoslavei. S-a determinat această înălțime de vreo 30 de metri. Turbinele sunt de tip Kaplan, specifice pentru căderile joase, iar regularizarea este de 24 de ore. Deși este un lac mare, se golește sau se umple în 24 de ore. Lacului de la Izvorul Muntelui (Bicaz), care e cel mai mare lac pe râuri interioare și are peste 1 miliard de metri cubi, îi trebuie ani întregi ca să se golească sau să se umple, pentru că este un consum de debit mic în comparație cu volumul lui“, a spus, la DC News, Ioan Jelev, ministru al Mediului în 1990.
Hidrocentrala de la Porțile de Fier I este cea mai mare de pe Dunăre și are o putere instalată de 2160 MW, din care partea română primește 1.166,4 MW. Potrivit Wikipedia, lacul de acumulare ajunge până la confluența Dunării cu Tisa, pe teritoriul Serbiei.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video