Aur pentru România la Cupa Europeană de Judo. Cine a reuşit performanţa
Autor: Bogdan Bolojan
Judoka Ana Maria Ioniţă a câştigat medalia de aur pentru România la categoria 52 de kilograme, în cadrul Cupei Europene de Judo de la Belgrad.

Judoka Anamaria Ioniță, legitimată la CSM Cluj, a câștigat medalia de aur la categoria 52 de kg în cadrul Cupei Europene de Judo, eveniment care a avut loc în perioada 8 – 9 octombrie la Belgrad, Serbia. Românca s-a impus în finala categoriei în fața reprezentanței Finlandei, Kakko Katri prin Wazari.

Nu este singura sportivă care a obținut o medalie în cadrul competiției. La categoria- 48 de kg, MATEI Ioana (CSM Oradea) respectiv POP Alexandra (CSM Cluj), au obținut medaliile de argint și de bronz.