Atletico Madrid, campioana LaLiga. Luis Suarez înscrie golul victoriei
Autor: Neagoe Narcis-Florentin
Atletico Madrid și-a adjudecat primul titlu LaLiga din 2014 încoace.

Conform Marca, Atletico Madrid a devenit oficial campioana LaLiga din sezonul 2020/2021, după ce a învins cu 2-1 Real Valladolid, în ultima etapă a campionatului. După ce echipa lui Diego Simeone a fost condusă încă din prima repriză, Angel Correa a egalat în minutul 57. În același timp, Real Madrid era condusă cu 1-0 în meciul cu Villarreal, însă situația a rămas tensionată până în ultimul minut al etapei.

În minutul 67, Luis Suarez a reușit să își ducă echipa în avantaj, stabilind și scorul final: 2-1. S-a dovedit că reușita lui Suarez a câștigat campionatul pentru Atletico Madrid, fiindcă Real Madrid a egalat și a câștigat în ultimele minute partida cu Villareal. Astfel, Atletico n-ar fi putut deveni campioană fără golul victoriei marcat de Luis Suarez.

Luis Suarez, dat afară de la FC Barcelona, a adus titlul pe Wanda Metropolitano

Luis Suarez a sosit la FC Barcelona după sezonul în care Atletico Madrid a reușit să câștige al 10-lea titlu LaLiga din istorie. După 5 sezoane pe Camp Nou, Luis Suarez a fost vândut pe o sumă infimă rivalei Atletico Madrid, iar uruguayanul s-a dovedit crucial în această campanie a echipei.

Real Valladolid și-a asigurat la rândul său retrogradarea, după o campanie în care a cumulat doar 31 de puncte.