![Sursa Foto: FreePik Sursa Foto: FreePik](https://media.dcnews.ro/image/202402/w670/atac-cibernetic-la-mai-multe-spitale-din-bucuresti-si-din-tara--nu-se-pot-deconta-banii-de-la-casele-de-sanatate--camerele-de-garda-sunt-paralizate_42958100.jpg)
Sunt probleme majore în mai multe spitale din cauza unui atac cibernetic. Accesul la internet și la sistemul de date a fost oprit. Medicii spun că se lucrează offline, iar astfel camerele de gardă sunt paralizate. Situația este critică în mai multe spitale la această oră.
Sunt afectate 15 spitale, atât din București, cât și din țară, unități medicale care au închiriate servicii IT de la o firmă ale căror sisteme au fost atacate cibernetic în această dimineață. Potrivit informațiilor, în capitală ar fi afectate Spitalul Clinic de Urgență Bagdasar-Arseni, Spitalul Fundeni, Institutul de Pneumoftiziologie „Marius Nasta” și Spitalul Clinic CF2 București.
Marea problemă este că medicii nu pot să introducă datele pacienților în sistem, astfel nu pot deconta banii de la Casa Națională de Asigurări de Sănătate. În urma acestui impas, s-au creat întârzieri foarte mari, se așteaptă foarte mult la camerele de gardă, iar pacienții și-au pierdut răbdarea. Autorii atacului rămân, momentan, necunoscuți, conform Antena 3 CNN.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video