Arsenal - Brighton 1-2. Tunarii au cel mai slab parcurs de 42 de ani
Autor: Neagoe Narcis-Florentin
Tunarii au fost învinși acasă de către Brighton, în Premier League.

Arsenal a fost învinsă de Brighton, în fața propriilor suporteri, cu 1-2, într-un meci de Premier League, conform Sky Sports.

Vizitatorii nu au mai câștigat pe Emirates Stadium, dar au dominat prima repriză, iar mai apoi au făcut față asaltului lansat de Arsenal după pauză. Neal Maupay a reușit să înscrie cu capul și să își ducă echipa în avantaj, în minutul 80.

Nici apărare, nici atac pentru Arsenal

Alexandre Lacazette a adus egalarea în minutul 50, înaintea golului decisiv, iar Arsenal a ratat ocazie după ocazie, chiar marcând prin David Luiz, a cărui reușită a fost anulată de VAR.

Arsenal, care are acum 9 meciuri consecutive fără victorie în toate competițiile, au rămas pe locul 10 în Premier League, la 10 puncte de Chelsea, care se află pe locul 4. Brighton, pe de altă parte, a reușit să iasă din zona retrogradării cu ajutorul celor trei puncte și s-au clasat pe locul 13.