![Arina Sabalenka Foto: Facebook Arina Sabalenka Foto: Facebook](https://media.dcnews.ro/image/202104/w670/arina-sabalenka_10657400.jpg)
Sabalenka (22 ani), numărul 7 mondial, a obţinut victoria după două ore şi 28 de minute. Sabalenka a învins-o pe Kontaveit (25 ani, 27 WTA) pentru a patra oară în tot atâtea confruntări şi a doua oară în 2021.
Halep (29 ani, 3 WTA), a doua favorită la Stuttgart, are 3-1 în meciurile directe cu Sabalenka. Belarusa s-a impus în 2020, în sferturi la Adelaide, cu 6-4, 6-2, iar Halep a câştigat în 2018, în sferturi la Shenzhen, cu 6-2, 6-2, în semifinale la Cincinnati în acelaşi an, cu 6-3, 6-4, şi anul trecut în sferturi la Dubai, cu 3-6, 6-2, 6-2.
Cealaltă semifinală le va opune pe australianca Ashleigh Barty, numărul unu mondial, care a dispus de Karolina Pliskova (Cehia/N.6), cu 2-6, 6-1, 7-5, şi pe ucraineanca Elina Svitolina, a patra favorită, victorioasă în faţa alte cehoaice, Petra Kvitova (cap de serie numărul şapte), cu 6-7 (4), 7-5, 6-2.
Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA 500 de la Stuttgart după ce a învins-o, vineri seara, pe rusoaica Ekaterina Alexandrova, cu 6-1, 6-4, potrivit Agerpres.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video