![COD PORTOCALIU de furtună. Fenomene periculoase imediate COD PORTOCALIU de furtună. Fenomene periculoase imediate](https://media.dcnews.ro/image/201805/w670/furtuna_vreme_anm_32025800.jpg)
”Este o scădere semnificativă a valorilor termice, acesta este motivul pentru care s-au produs aceste evenimente extreme și neplăcute. Această dezlocuire de masă de aer tropical, care a determinat temperaturi în toate regiunile țării de 30 și peste 30 de grade până la caniculă în partea de sud-est. Acum, vorbim de o masă de aer rece, această dislocuire de masă de aer se produce cu ploi torențiale, cantități importante de apă în intervale scurte de timp. De la 34 - 35 de grade în sud-estul țării, în zona Munteniei, mâine vorbim de maxime ce vor urca la cel mult 22 - 23 de grade, chiar și-n zona Capitalei, unde am înregistrat 33 - 34 de grade, mâine nu ne așteptăm la mai mult 21 - 22 de grade, deci o răcire semnificativă. Duminică, nici măcar nu se vor apropia temperaturile de un normal al perioadei, mai cresc până la 24 -25 de grade la amiază. Noaptea, în depresiuni, ne așteptăm să scadă temperatura până la 3 - 4 grade.” a spus Alina Șerban, meteorolog ANM, la Antena 3.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video