Anglia a câştigat grupa, după 0-0 cu Slovenia. Cele două s-au calificat în optimi
Autor: Alexandru Negrici
Selecționatele Angliei și Sloveniei au încheiat la egalitate, 0-0, în meciul disputat marți seara pe Cologne Stadium din Koln, în cadrul Grupei C a Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania. Rezultatul a permis Angliei să câștige grupa, în timp ce Slovenia s-a calificat în premieră în optimile de finală.

Meciul a fost unul intens, dar cu puține ocazii de gol, ambele echipe preferând să joace precaut și să evite riscurile. În minutul 31, Harry Kane a încercat să înscrie cu un șut din marginea careului, dar portarul sloven Jan Oblak nu a avut probleme în a-l neutraliza. Patru minute mai târziu, Oblak a reținut în doi timpi o minge trimisă de Phil Foden dintr-o lovitură liberă de la 29 de metri.

Anglia a mai avut o șansă notabilă înainte de pauză, când o centrare a lui Kieran Trippier nu a fost fructificată de Gallagher și Kane. În repriza a doua, Jude Bellingham a fost angajat în careu de Kane în minutul 54, dar nu a reușit să controleze mingea. John Stones a avut și el o oportunitate în minutul 58, dar lovitura sa de cap a fost respinsă de Benjamin Sesko de pe linia porții. Ultima ocazie a Angliei a venit în prelungiri, când Cole Palmer a tras pe direcția lui Oblak.

De partea cealaltă, Slovenia a reușit să păstreze un bilanț impresionant, având doar două meciuri fără gol marcat în ultimele 23 și nicio victorie în cele șase meciuri jucate la EURO (cinci egaluri și o înfrângere). Slovenia a terminat grupa pe locul al treilea, la egalitate perfectă cu Danemarca, dar danezii au devansat Slovenia în clasamentul fair play.

Anglia, una dintre favoritele turneului, va juca în optimile de finală împotriva unei echipe clasate pe locul al treilea în grupele D, E sau F.

Echipele care au evoluat:

Anglia:

1. Jordan Pickford - 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 6. Marc Guehi, 3. Kieran Trippier (8. Trent Alexander-Arnold, 84) - 16. Conor Gallagher (26. Kobbie Mainoo, 46), 4. Declan Rice - 7. Bukayo Saka (24. Cole Palmer, 71), 10. Jude Bellingham, 11. Phil Foden (18. Anthony Gordon, 89) - 9. Harry Kane (căpitan).

Selecționer: Gareth Southgate.

Rezerve neutilizate: 13. Aaron Ramsdale, 23. Dean Henderson - 3. Luke Shaw, 14. Ezri Konsa, 15. Lewis Dunk, 22. Joe Gomez, 25. Adam Wharton, 17. Ivan Toney, 19. Ollie Watkins, 20. Jarrod Bowen, 21. Eberechi Eze.

Slovenia:

1. Jan Oblak (căpitan) - 2. Zan Karnicnik, 21. Vanja Druksic, 6. Jaka Bijol, 13. Erik Janza (3. Jure Balkovec, 90+1) - 20. Petar Stojanovic, 22. Adam Gnezda Cerin, 10. Timi Elsnik, 17. Jan Mlakar (5. Jon Gorenc Stankovic, 86) - 9. Andraz Sporar (19. Zan Celar, 86), 11. Benjamin Sesko (26. Josip Ilicic, 75).

Selecționer: Matjaz Kek.

Rezerve neutilizate: 12. Vid Belec, 16. Igor Vekic - 4. Miha Blazic, 8. Sandi Lovric, 23. David Brekalo, 7. Benjamin Verbic, 14. Jasmin Kurtic, 15. Tomi Horvat, 18. Zan Vipotnik, 24. Nino Zugelj, 25. Adrian Zeljkovic.

Arbitraj:

Arbitru principal: Clement Turpin; arbitri asistenți: Nicolas Danos, Benjamin Pages (toți din Franța); al patrulea oficial: Umut Meler (Turcia). Arbitru video: Jerome Brisard (Franța); arbitri asistenți video: Willy Delajod (Franța), Rob Dieperink (Olanda).