![](https://media.dcnews.ro/image/201703/w670/angelina_jolie_82104300.jpg)
Jolie, mama a şase copii, a divulgat cele mai recente probleme de sănătate într-un interviu acordat Vanity Fair. Actrita a fost diagnosticată, anul trecut, cu hipertensiune arterială, dar şi cu paralizia lui Bell, afecţiune de care s-a vindecat cu ajutorul acupuncturii. "Uneori, femeile se pun pe ultimul loc, până când acest lucru se observă în sănătatea lor", a spus actriţa.
Afecţiunea cauzează slăbiciune temporară sau paralizie a mușchilor într-o parte a feței. De asemenea, poate afecta sensibilitatea pacientului la zgomot, precum şi papilele gustative. Este cauzată de un traumatism, cauza exactă fiind însă necunoscută. Grupurile cu risc crescut sunt femeile însărcinate, diabeticii și persoanele gripate.
Afecţiunea este, de asemenea, frecvent asociată cu infecții virale. Medicii cred că virusul ar putea provoca inflamarea nervului facial, restricționând fluxul de oxigen și exercitând presiune asupra mușchilor.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video