![Amestecă zahăr și oțet, o combinație miraculoasă pentru a economisi bani. Sursa foto: freepik.com Amestecă zahăr și oțet, o combinație miraculoasă pentru a economisi bani. Sursa foto: freepik.com](https://media.dcnews.ro/image/202301/w670/amesteca-zahar-si-otet--o-combinatie-miraculoasa-pentru-a-economisi-bani_94553300.jpg)
Acest amestec te poate ajuta la întreținerea curățeniei în casă și la treburile casnice. Vă împărtășim câteva sfaturi despre cum să-l folosești.
Oțetul alb este o necesitate pentru curățarea casei. Combinat cu zahăr, ar putea avea și alte funcții interesante. Află cum să folosești, acasă, aceste două ingrediente naturale în fiecare zi.
Oțetul alb și zahărul sunt două produse naturale din bucătărie. Conținutul de acid acetic al oțetului alb îl face un produs esențial în curățarea casei. Probabil că știi deja toate beneficiile oțetului alb pentru curățarea casei, dar cunoști beneficiile acestuia atunci când este folosit cu zahăr?
Folosește oțet alb cu zahăr pentru a curăța tigăile. Dacă nu ai folosit niciodată această soluție, pregătește-te: vei fi surprins de aceste rezultate. Combinația acestor două ingrediente este perfectă pentru curățarea în profunzime a tigăilor. Oțetul alb este un adevărat aliat pentru treburile casnice, iar proprietățile sale de curățare sunt de netăgăduit. În ceea ce privește zaharul, acesta ia rolul unui abraziv ușor, care va ajuta la îndepărtarea petelor de grăsime. Vei avea, astfel, tigăi curate și strălucitoare într-un mod economic.
Pentru a-ți crea detergent cu această combinație, vei avea nevoie de:
2 linguri de zahăr,
100 ml oțet alb,
o cană de apă.
Se diluează oțetul alb în apă, apoi se adaugă cele două linguri de zahăr și se amestecă bine. Ar trebui să obții un amestec omogen. Poți adăuga câteva picături de uleiuri esențiale dacă dorești să dai o aromă deosebită detergentului natural.
O cârpă curată se înmoaie în soluția rezultată. Apoi, freacă ușor tigăile de oțel pentru a le face strălucitoare. Tigăile tale vor fi curate și își vor recăpăta strălucirea de altădată.
Nu puneți niciodată aceste plante pe pervaz: după câteva zile vor muri
Care sunt alte utilizări ale amestecului de oțet alb și zahăr acasă?
Amestecul de oțet alb și zahăr poate fi foarte eficient pentru curățarea altor părți ale casei, precum baia, toaleta și podelele.
Folosește oțet alb și zahăr pentru florile tale. Este posibil ca acest amestec să nu fie cunoscut încă de toată lumea, dar, când vei vedea rezultatele, îl vei folosi zilnic. Fără îndoială, poate fi benefic pentru întreținerea plantelor. Amestecând aceste două ingrediente naturale, poți realiza un produs care va avea grijă de florile tale și le va ajuta să înflorească.
Pentru a face acest îngrășământ natural, fierbe un sfert de litru de apă. Când apa s-a răcit, adaugă trei lingurițe de zahăr pudră și două lingurițe de oțet alb. Amestecă totul și vei obține un îngrășământ natural pentru întreținerea plantelor. Toarnă lichidul la rădăcinile plantelor pentru a le asigura o creștere bună.
Dacă obișnuiești să cumperi buchete de flori, poți folosi acest îngrășământ pentru a le păstra mai mult. Pentru a păstra mai bine florile, adăuga zahăr, două lingurițe de oțet alb și o linguriță de zahăr în apa din vază. Repetă această operațiune de fiecare dată când schimbi apa din vază.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video