![Foto: Pexels Foto: Pexels](https://media.dcnews.ro/image/202404/w670/investitii-judetul-arges_53283500.jpg)
Întrebat de blocarea investițiilor, la nivel local, venite pe fondul relocării afacerilor din Rusia și Ucraina, prefectul Radu Perianu a răspuns:
„În Argeș nu se întâmplă nimic. Poate că exagerez un pic, dar am citit că o companie din Finlanda își dorește să investească în România 650 de milioane de euro. Foarte bine! Dar știți unde o face? La Arad sau Bihor. De ce nu în Argeș? Pentru că în Argeș avem atâtea de oferit! Mai mult decât atât, sunt spre finalizare - într-un an sau doi se vor finaliza toate - Autostrada Pitești-Sibiu și Drumul Rapid Pitești-Craiova. Astea ar trebui să fie niște oportunități excepționale.
Noi ne-am mai fript o dată cu Autostrada București-Pitești. Dacă nu suntem pregătiți să atragem oameni ca să profităm de această situație, ele vor fi iarăși canale de scurgere a forței de muncă, a banilor, către zonele unde se facilitează accesul. Către Ardeal se vor duce mai mulți, că nu trebuie să mai treacă prin Valea Oltului. Hai să vorbim de turism. Dacă nu suntem deștepți, vor trece bucureștenii, care vor să aibă parte de turism, pe lângă noi ca pe lângă stâlpul de telegraf, către destinații care să se ridice la nivelul pretențiilor”.
Bogdan Chirieac: „Dar aveți Transfăgărăşan, cel mai frumos drum din lume, care începe în Argeș și se termină în Sibiu.”
Radu Perianu: „Da! O să vă dau un alt exemplu, pentru că exemplele concrete ajută mult. Transfăgărăşan era închis la 1 noiembrie, literă de Evanghelie. Colegul meu Cosmin Petrescu, candidat liberal la Curtea de Argeș, la primărie, s-a apucat și a luat semnături de la toți cabanierii din zonă, ca drumul să fie deschis atât cât permite vremea. Exact așa s-a făcut. S-a dus la șeful CNAIR, acesta a înțeles, iar drumul a mai fost deschis 3 săptămâni în plus față de data la care s-ar fi închis oficial. Treaba asta a ajutat foarte mult domeniul HORECA, fiindcă ei oricum erau loviți din pandemie.”
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video