![FOTO: Agerpres FOTO: Agerpres](https://media.dcnews.ro/image/202406/w670/adrian-wiener-cere-schimbarea-scrutinului-pentru-prc-e2prc-80prc-9dlocaleprc-e2prc-80prc-9d-avem-nevoue-de-doua-tururi_16304700.jpg)
Deputatul USR, Adrian Wiener, candidat din partea Alianței Dreapta Unită (ADU) la primăria Arad, a pierdut la o diferență de puțin peste 2.400 de voturi în fața liberalului Călin Bibarț, la al doilea mandat. Într-o postare făcută pe o rețea socială, Wiener susține necesitatea reintroducerii scrutinului în două tururi la alegerile locale.
”Cred că avem o clasă politică înstrăinată de urbe și țară, care trebuie să își recâștige locul în angrenajul democrației. Cred că avem nevoie de două tururi de alegeri la locale, trebuie să ne delimităm de propagandă și intoxicări.
Cred că avem nevoie de mult mai multă transparență, de transmiterea live a dezbaterilor în orice for deliberativ. Trebuie să ne redescoperim agora. Și da, multe dintre aceste lucruri țin și de primar și de un Consiliu Local cu adevărat reprezentativ”, a scris Adrian Wiener, pe Facebook.
Candidatul ADU spune că își dorește în continuare ”instituții autonome, depolitizate, societate civilă liberă, presă independentă, proiecte de investiții necăpușate, respect pentru banul public, servicii publice decente”.
”Cred în continuare într-o administrație pentru care interesul public este primordial”, a arătat Wiener în postarea menționată.
Bibarț a luat 14.853 voturi (28,56%), în timp ce Wiener a fost votat de 12.422 de locuitori din Arad (23,92%).
Diferența de scor dintre cei doi este similară cu cea de la alegerile locale din 2020, când Călin Bibarț a obținut 14.613 voturi în cursa pentru Primăria Arad, fiind astfel cu 2.738 de voturi în fața principalului contracandidat, Adrian Wiener.
12 ani de la votul la ”locale” într-un singur tur
În octombrie 2010, 61 de senatori și deputați de la PDL, PSD, PNL, minorități și independenți au depus în Parlament o inițiativă legislativ de alegere a primarilor într-un singur tur de scrutin. Iar scopul celor de la PDL, partid aflat la guvernare la acel moment, a fost de maximizarea șanselor de a obține cât mai mulți primari la alegerile locale din 2012.
În aprilie 2011, inițiativa a fost respinsă de Senat, iar o lună mai târziu a intrat în dezbaterea Camerei Deputaților, care a fost for decizional.
În urma unor dezbateri aprinse, PDL și UDMR, cu ajutorul deputaților minorităților naționale, au reușit să își impună punctul de vedere și au adoptat legea cu 174 de voturi ”pentru” și 110 voturi ”împotrivă”.
Citește și: Istoria se repetă la Arad. PNL a câștigat 55 de primării din 78, la fel ca în 2020
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video