![Nicolae Bibu, city managerul municipiului Tulcea, reclamat la CNCD. Sursa foto: Facebook Nicolae Bibu, city managerul municipiului Tulcea, reclamat la CNCD. Sursa foto: Facebook](https://media.dcnews.ro/image/202301/w670/nicolae-bibu-city-manager-tulcea-cncd_58444800.jpg)
Citu managerul Nicolae Bibu a făcut o comparație total deplasată între angajații Primăriei Tulcea, mutați temporar într-un hotel, și refugiații ucraineni fugiți din calea războiului, scrie Ziarul de Tulcea. În timp ce ucrainenii loviți de ruși au lăsat în urmă apeoape toată viața lor, inclusiv rude măcelărite, angajații Primăriei s-au mutat temporar într-un hotel, pe perioada în care sediul Primăriei va fi reabilitat.
„Noi suntem 98 de persoane, plătim 11 lei pe zi de coleg. Statul român plătește 50 de lei pe zi de ucrainean” a declarat administratorul Nicolae Bibu pentru Evenimentul Zilei. Comparația, fie ea pur matematică, este total deplasată, indiferent de părerea fiecăruia despre războiul din Ucraina și refugiați. Colegii administratorului Bibu, după programul de 8 ore se întorc la ei acasă, acolo unde nu îi bombardează rușii, unde copii le sunt în siguranță”. Ziarul de Tulcea a semnalat Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării și așteaptă răspunsul acestei instituții.
Reacția lui Nicolae Bibu vine după ce Agerpres a relatat că Primăria Tulcea s-a mutat într-un hotel de trei stele, fiecare „birou” având propria baie, geamuri mari, iar din unele camere se poate ieși pe terasă. Noua ”primărie” dispune și de câteva săli de conferințe, dar toate documentele nu au avut unde să încapă în hotel.
City managerul municipiului Tulcea a explicat că s-a apelat la un hotel deoarece în Tulcea nu există clădiri de birouri. „Nu există clădiri de birouri la Tulcea, şi-n condiţiile astea varianta următoare au fost hotelurile. Noi suntem 98 de persoane, plătim 11 lei pe zi de coleg. Statul român plăteşte 50 de lei pe zi de ucrainean”, a fost declarația scandaloasă a lui Nicolae Bibu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video