![Sursa foto: https://www.freepik.com/, @freepik Sursa foto: https://www.freepik.com/, @freepik](https://media.dcnews.ro/image/202403/w670/sala-de-clasa-scoala_88388300.jpg)
Legislației pentru educația românească îi lipsește ”curajul ieșirii dintr-un model depășit de timp și orientării cu fața spre un viitor solid de secol XXI” spune Marian Staș, coordonator de programe educaționale, în emisiunea DCEdu, realizată de prof. univ. dr. Sorin Ivan, la DCNewsTV și DCNews.
Marian Staș consideră că școala trebuie să cultive anumite valori, precum ”curaj, integritate, patriotism”: ”Pot să fie și altele, dar dacă valori nu sunt, nimic nu e”.
”Cum operaționalizăm, cum punem în fapt? Prin trei mari proiecte: arhitectură curiculară de sec. XXI. Face legea asta? Nu, nici pomeneală! Model de resurse umane pentru profesori și pentru formarea lor de sec. XXI. Face legea asta? Nu, deloc! Respectiv arhitectură instituțională de sec. XXI. Face legea asta așa ceva? Răspunsul este iarăși nu, cu tristețe.
”E vorba de un tip de cinism politic sau de altă natură...”
Și am să încep cu exemplul cel mai dureros, pentru că nu e făcut din prostie. ”Proști nu e!”. E vorba de un tip de cinism politic sau de altă natură.. Articolul 181, 182, 183, faza pe articole din lege! Păi la 183 spune așa: directorii școlilor particulare își pot derula interviurile de angajare, își angajează profesorii și comunică lista cu profesori direcțiilor județene de învățământ preuniversitar.
Părinții elevilor din școlile de stat primesc garanții cu privire la profesori pe care instituția îi primește în plic
Directorii din sistemul public ce fac? Primesc în plic profesorii, prin mișcarea de personal din direcțiile județene, semnează cu ei și acum vin cele două aberații: eu primesc în plic profesorii, pe care nu-i pot angaja, semnez cu ei contract de management, transmit lista respectivă direcției județene și mai fac un lucru, semnez contract individual de calitate a educației cu părinții copiilor din școala pe care o conduc, garantându-le calitatea educației prestate de profesori pe care nu eu îi angajez. Asta este o aberație instituțională prezentă, pusă cu sânge rece, cinic” a spus Marian Staș în cadrul emsiunii.
Vezi ce e de făcut de la minutul 24:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video