![](https://media.dcnews.ro/image/202402/w670/a-murit-vasile-diba--demonstratie-de-forta-la-69-de-ani--filmata-de-dc-news-tv_07821100.jpg)
Vasile Dîba, primul campion olimpic din istoria kaiacului românesc, s-a stins, astăzi, din viață. Era internat la spitalul Colentina din București, iar în ultimele zile au fost făcute mai multe apeluri pentru donarea de sânge.
Vasile Dîba s-a născut la Jurilovca și a fost descoperit la vârsta de 15 ani de antrenorul emerit Igor Lipalit, care a venit în localitatea sa natală şi l-a convins să încerce caiacul, potrivit COSR. În anul 1974, la Campionatele Mondiale de la Ciudad de Mexico, Vasile Dîba a cucerit două medalii de aur, la caiac simplu pe 500 m şi la ştafeta caiac simplu 4×500 metri, alături de Ernst Pavel, Atanase Sciotnic şi Mihail Zaifu. Un an mai târziu, la Campionatul Mondial de la Belgrad, s-a clasat al doilea în ambele probe.
În anul 1976, la Jocurile Olimpice de la Montreal, la K1 – 500 m, probă nou introdusă în programul olimpic, a cucerit primul titlu olimpic din istoria caiacului din România, La caiac simplu pe 1.000 m a câştigat medalia de bronz. La Jocurile Olimpice din anul 1980, organizate la Moscova, a câştigat medaliile de argint la caiac de patru persoane pe 1.000 metri şi de bronz, la caiac 500 metri.
Vezi video cu demonstrația de caiac făcută de Vasile Dîba, pe DCNews TV>>
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video