![Imagine cu rol ilustrativ / Sursa foto: Freepik Imagine cu rol ilustrativ / Sursa foto: Freepik](https://media.dcnews.ro/image/202303/w670/3-uleiuri-care-te-ajuta-sa-nasti-usor-natural--mirela-vescan-desi-era-programata-la-cezariana--prietena-mea-a-nascut-rapid--fara-dureri--dr--angela-laur-exista-o-explicatie-stiintifica_48018300.jpg)
"Ultima oară când ne-am întâlnit, ţi-am spus că am o prietenă însărcinată și tu mi-ai spus aşa - trebuie să reţinem următoarea formulă: 10 ml ulei de migdale, 4 picături ulei de iasomie, 3 picături ulei de lavandă. Sunt trei modele de uleiuri care au fost magice pentru prietena mea. În ultima lună de sarcină, ea s-a masat pe burtă cu acest amestec de uleiuri şi, deşi era programată la cezariană, a născut rapid natural, fără dureri, în mai puţin de o oră", a spus Mirela Vescan, în emisiunea Mi-Th Influencer.
"Există o explicaţie ştiinţifică"
"Există o explicaţie ştiinţifică. Avem nevoie doar de un ulei vegetal. Că este de migdale, că este de cocos, că este de argan, de jojoba, de avocado asta, în principiu, nu contează. Cel mai important este să fie de calitate. Am dat uleiul de migdale doar din motivul că este foarte fluid şi se absoarbe uşor de piele. Iasomia este piesa importantă, unda din piesele importante.
Uleiul esenţial de iasomie este un prohormonal, adică el echilibrează producerea de hormoni în corp. În funcție de persoana care îl foloseşte, pe unii hormoni îi va stimula, pe alţii îi va reduce - în funcţie de nevoile corpului tău. O femeie însărcinată, folosindu-l, va stimula producerea de anumiți hormoni de care are nevoie corpul în perioada de sarcină. Adică prolactina, oxitocina, estrogenii, progesteronul etc. Îi va aduce în echilibru normal, benefic corpului respectiv.
Când noi suntem într-un echilibru perfect hormonal, corpul ştie când a venit momentul să nască. De ce o femeie nu are contracții, deși termenul de sarcină îţi spune că este momentul să naști? Este redusă cantitatea de anumiţi hormoni și medicul ce face? O injecție cu oxitocină ca să stimuleze naşterea. Noi nu trebuie să stimulăm, corpul singur trebuie să producă anumiţi hormoni.
Lavanda este un spasmolitic, adică reduce spasmul. Tot lavanda are efecte de reducere, diminuare sau chiar eliberare totală de anumite frici. Frica duce la un spasm. Orice spasm este durere. Atunci, lavanda, eliberându-ne de frici, înlăturând spasmul, face să dispară durerea. Acesta este mecanismul.
Un ulei a echilibrat hormonal, celălalt ulei a redus din frici, a înlăturat spasmele şi, făcând acest lucru cu o lună înainte de data presupusă a naşterii, corpul se pregăteşte", a explicat dr. Angela Laur.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video