![](https://media.dcnews.ro/image/201707/w670/unnamed_1_60273800.jpg)
ARCEN deschide sezonul nocturn de poezie contemporană în Capitală. Pe 14 iulie începe a treia ediția a proiectului „21 de Nocturne. Poezie contemporană, Muzică și Vin”.
Ediția din acest an se desfășoară în perioada 14 iulie – 15 septembrie și pune reflectorul pe 12 poeți invitați – Svetlana Cârstean, Claudiu Komartin, Denisa Duran, Adrian Diniș, Alex Văsieș, Ana Dragu, Dina Frînculescu, Flavia Adam, Mitoș Micleușeanu, Radu Nițescu, Răzvan Țupa și Valentin Busuioc. Pentru prima dată, vom diversifica experiențele de la Nocturne, alternând atmosfera de deasupra orașului de pe terasa blocului Magheru One cu răcoarea Grădinii de la Rezidența BRD Scena9.
Nocturnele din acest an vor oferi o experiență complet nouă: vom îmbina lecturile de poezie, muzica și dialogurile, cu jam session, dans, expoziții, performance-uri, dar și cu vin pentru bună dispoziție și cu cărți de poezie pentru luat acasă.
Nocturnele se vor desfășura vinerea, de la ora 21.00, în zilele de 14 iulie, 21 iulie, 25 august, 1 septembrie pe terasa blocului Magheru One și în zilele de 28 iulie, 4 august, 8 septembrie, 15 septembrie în Grădina Rezidenței BRD Scena9.
foto: Alberto Groșescu
ilustrație afiș: Andrei Măceșanu
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video